Zriaďovateľ

Predstavenie

ZHZ/ ČEPIEC / derniéra

Dátum

Št / 13.06.2024

Čas

20:00

Miesto

Sála

DIVADLO JOZEFA GREGORA TAJOVSKÉHO
Katarína Kucbelová – Peter Palik: ČEPIEC

Posledné stretnutie so živými divadelnými metaforami inšpirovanými knihou o autentickom hľadaní svojich koreňov

 

Pulzujúca živá inscenácia je vytvorená netradičnou kombináciou činoherného divadla s výrazovým pohybom, choreografiou, reprodukovanou aj živou hudbou, spevom a atmosférickými projekciami. 

 

Katka opúšťa rušné mesto a prichádza na Šumiac, kde ju očakáva jedna z posledných žien, ktorá ešte vie ušiť tradičný šumiacky čepiec. Túto ženu bude volať Iľka a bude sa u nej učiť tento čepiec ušiť. Spomienky oboch žien sa prelínajú a Katka nachádza viacero paralel so svojím životom. Divadelné obrazy sledujú Katku v cykle roka a vytvárajú mozaiku konkrétnych i nadčasových zážitkov. Šitie sa miestami stáva terapiou a pomenúvajú sa popri ňom aj zamlčané a tabuizované témy, dôležité pri hľadaní vlastných koreňov. 

 

Peter Palik ako režisér a dramatizátor vytiahol z knihy Čepiec tie najinšpiratívnejšie motívy – viaceré z nich sa týkajú regiónu, v ktorom DJGT pôsobí, keďže dej sa odohráva v obci Šumiac pod Kráľovou hoľou a autorkine spomienky sa dotýkajú detstva v Banskej Bystrici. Témy rezonujúce v regionálnom i celospoločenskom meradle sú zobrazené reportážnym neposudzujúcim pohľadom. 

 

dĺžka predstavenia: 90 min. bez prestávky
odporúčame 15 + 

 

viac informácii www.zh.sk