Zriaďovateľ

Predstavenie

ZHZ/ VYKOUŘENÍ (Divadlo Husa na provázku)

Dátum

Ne / 09.06.2024

Čas

20:00

Miesto

Sála

50.ROČNÍK FESTIVALU ZÁMOCKÉ HRY ZVOLENSKÉ

 

DIVADLO HUSA NA PROVÁZKU (Česká republika)
Havelka a kol. : VYKOUŘENÍ

naše kauzy, vaše kauzy
Pôsobivé scénické obrazy, ktoré nikoho nenechajú ľahostajným

 

Očistný scénický obrad na motívy skutočných udalostí, keď časť diváckej verejnosti a veriacich v Česku pobúrila hosťujúca inscenácia chorvátskeho režiséra Olivera Frljića Naše násilie, vaše násilie.

 

Inscenácia prináša ironickú rekapituláciu fragmentov právnych textov, internetových článkov a rozhovorov, diváckych listov, výpovedí svedkov a Nového zákona. Kladie pritom otázky, ktoré nestrácajú na aktualite. Akí diabli zvádzajú spoločnosť k tomu, aby sa delila na bojachtivé tábory, a prečo? Je možné zmieriť jazyk viery, v ktorom je Ježiš spasiteľom, s jazykom umenia, pre ktorý je metaforou, inak než súdnou cestou? Ježiš, ktorý hrá európsku kultúru. Herec, ktorý hrá Ježiša. Herci, ktorí s hercom hrajúcim Ježiša nemajú nič spoločné. Divadelní provokatéri a kazatelia slobody slova, ktorým nič nie je sväté. Verní kresťania a svalnatí obrancovia pravej viery, interpretátori práva, mediálni proroci… Moslimka.

 

Všetci uvedení sa v roku 2018, burácajúco premleli sálou Divadla Husa na provázku ako aj mediálnym priestorom údajne najateistickejšej krajiny Európy. O štyri roky neskôr nastáva čas oboje vyfajčiť a očistne vydymiť. Treba sa vrátiť tam, kde sa to celé začalo – do divadla.

 

Prvá časť inscenácie pracuje s hraničnými obrazmi a symbolmi, ktoré môžu vyvolať silné emócie, v predstavení sa používa umelá streľba a stroboskopické efekty a pre zvýraznenie režijného zámeru herci na javisku fajčia cigarety.

 

dĺžka predstavenia: 100 min. bez prestávky
odporúčame: 18+

 

Inscenacia získala ocenenie Činohra roku 2023 v Cenách Divadelních novin.

 

viac informácii www.zh.sk