Zriaďovateľ

Predstavenie

ČEPIEC

Dátum

Ut / 19.12.2023

Čas

18:30

Miesto

Sála

Katarína Kucbelová – Peter Palik: ČEPIEC

Živé divadelné metafory inšpirované knihou o autentickom hľadaní svojich koreňov

 

Inscenácia ČEPIEC začína podobne ako kniha. Katka opúšťa rušné mesto a prichádza na Šumiac, kde ju očakáva jedna z posledných žien, ktorá ešte vie ušiť tradičný šumiacky Čepiec. Túto ženu bude volať Iľka a bude sa u nej učiť tento čepiec ušiť. Spomienky oboch žien sa prelínajú a Katka nachádza viacero paralel so svojím životom. Tiež spoznáva život vo vyľudňujúcej sa obci a je konfrontovaná s ich každodennými problémami. Niektoré vyplývajú z povrchného čiernobieleho myslenia, iné zo strachu odhodiť ochranný obal a odhaliť vnútro.

 

Pulzujúca živá inscenácia je vytvorená netradičnou kombináciou činoherného divadla s výrazovým pohybom, choreografiou, reprodukovanou aj živou hudbou, spevom a atmosférickými projekciami. Divadelné obrazy sledujú Katku v cykle roka a vytvárajú mozaiku konkrétnych i nadčasových zážitkov. Šitie sa miestami stáva terapiou a pomenúvajú sa popri ňom aj zamlčané a tabuizované témy, dôležité pri hľadaní vlastných koreňov.

 

Zámerom inscenácie je podporiť cez pútavé divadelné obrazy súčasného príbehu rozvoj senzitívnosti, tolerancie a kritického myslenia u divákov vrátane študentov vo veku, kedy sa stávajú súčasťou spoločnosti. Odhaľovaním predsudkov, stereotypov a povrchného uvažovania je inscenácia Čepiec súčasťou 72. divadelnej sezóny DJGT v znamení demaskovania.

 

Dĺžka predstavenia: 90 minút bez prestávky
Odporúčame od 15 rokov

 

viac informácií TU