Zriaďovateľ

Predstavenie

UMENIE PADAŤ (hosťujúce predstavenie)

Dátum

Ut / 10.10.2023

Čas

18:30

Miesto

Sála

Sara Stridsberg: UMENIE PADAŤ

Životný príbeh matky a dcéry.

 

KADU – Kabinet audiovizuálnych divadelných umení, o.z. a  OZ MÚZA TEATRO uvádzajú  tragikomédiu významnej švédskej autorky Sary Stridsbergovej  Umenie padať.

 

Hra rozpráva životný príbeh matky a dcéry – „Veľkej Edie“ a „Malej Edie“ Bealových, tety a sesternice Jacqueline Kennedyovej.  Dcéra Edie mala pred sebou sľubnú kariéru modelky, po prvom neúspechu nenájde silu začať znovu, ale podľahne volaniu matky a vráti sa k nej do víkendového domu v East Hampton na pobreží Atlantiku. Osamelé a izolované žijú v starom letnom sídle s osemnástimi miestnosťami, ktoré roky chátra, zdrojom príjmu je iba minimálne mesačné „odškodné“ od manžela Veľkej Eddie, ktorý ich pred rokmi opustil a založil si novú rodinu. Po dome sa preháňajú mývaly a mačky, cez rozbité okná prelietajú morské vtáky, už ich nikto nenavštevuje, len postavy z ich minulosti prichádzajú a odchádzajú ako sny. Stridsbergová rozkrýva podivný vzťah matky a dcéry, ktoré vegetujú uprostred postupujúcej skazy v jedinej obývateľnej izbe a utápajú sa v do ružova vymaľovaných spomienkach.  Hrdinky si uvedomujú svoj stav a z toho plynúci hnev obracajú proti sebe i celému svetu v dialógoch plných čierneho humoru a irónie.

Po  predstavení možná beseda s divákmi o týchto témach. Diskusia s účinkujúcich s odborným moderovaním psychológa. 

Hra je inšpirovaná úspešným dokumentom Grey Gardens (Šedé záhrady, 1975) a oceňovaným rovnomenným celovečerným filmom z produkcie HBO (2009) v hlavnej úlohe s Drew Barrymore a Jessicou Lange.

 

Reprízy inscenácie podporila Nadácia SPP. 


Réžia: Jakub Nvota

Účinkujú: Anna Šišková, Marta Kondrla, Lucia Síposová, Kamil Mikulčík


Dĺžka: 120 min. + prestávka